Otizimli Bireylerde Yapılandırılmış (Teacch) Yaklaşım ile Etkileşim Temeli Yaklaşımın (Hanen) Eklektik Kullanımı

Otizimli Bireylerde Yapılandırılmış (Teacch) Yaklaşım ile Etkileşim Temeli Yaklaşımın (Hanen) Eklektik Kullanımı

EĞİTİM HAKKINDA

Sosyal etkileşim ve iletişim becerilerini geliştirmeyi amaçlayan (HANEN) yaklaşımından yararlanarak eklektik bir eğitim programı hazırlamayı öğretmeyi amaçlamaktayız.

 

OTİZMLİ BİREYLERDE YAPILANDIRILMIŞ YAKLAŞIM İLE ETKİLEŞİM TEMELLİ YAKLAŞIMIN EKLEKTİK KULLANIMI EĞİTİMİ NEDİR?

Bu eğitimde öncelikle bireyin gereksinimlerini, becerilerini, ilgilerini dikkate alarak bireysel eğitim programı geliştirmeyi ve görsel olarak yapılandırılmış öğretim tekniklerini kullanarak fiziksel çevreyi, günlük programları, bireysel çalışma sistemlerini her yaş ve işlevsellik düzeyindeki otizmli birey için anlaşılır hale getirmeyi amaçlamayan (TEACCH yaklaşımı) ve otizmin doğasından kaynaklanan duyusal farklılıkları, rutinlerden hoşlanma ve öğrenme özelliklerini dikkate alarak sosyal etkileşim ve iletişim becerilerini geliştirmeyi amaçlayan (HANEN) yaklaşımından yararlanarak eklektik bir eğitim programı hazırlamayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, eğitim programını uygularken, yapılandırılmış öğretimin temel öğeleri olan; Fiziksel çevrenin organize edilmesi, Aktivitelerin yordanabilir bir sıraya konması, Görsel programlar, Esnetilebilir rutinler, Yapılandırılmış çalışma/İş sistemleri, Görsel yapılandırılmış aktiviteler hazırlama, erken çocukluk, kaynaştırma süreci ve yetişkinlik dönemleri için program hazırlama ve öğretimin nasıl olması gerektiği konuları video örneklerle öğretilecektir.

EĞİTİMCİ BİLGİSİ

Yrd. Doç. Dr. Alev GİRLİ (Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi)

Kısa Özgeçmiş: Hacettepe Üniversitesinde Psikoloji Lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü PDR Anabilim Dalında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini tamamlamıştır. Okul Öncesi eğitiminde ve özel eğitim alanında eğitimci ve yönetici olarak çalışmıştır. 2003 yılında Yrd. Doç. unvanı ile Dokuz Eylül Üniversitesi PDR anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev almış, 2007 yılından bu yana Özel Eğitim Bölümünde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Çalışmalarını otizm, dikkat eksikliği özel öğrenme bozukluğu olan bireylerin eğitimi, zihin kuramı, kaynaştırma ve aile eğitimi ve danışmanlığı alanlarında yoğunlaştırmıştır. PEP-R ve TEACCH programı kullanılarak yapılan eğitim uygulamalarına yönelik ulusal ve uluslararası çalışmaları bulunmaktadır.

Eğitimciyle ilgili detaylı bilgi: http://debis.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=20030710

Psikolog Dr. Semra ÖZTÜRK

Kısa Özgeçmiş: Hacettepe Üniversitesinde Psikoloji Lisans, Dokuz Eylül Üniversitesinde Eğitim Bilimleri Bölümünde PDR Anabilim Dalında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini tamamlamıştır. Özel Işık Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucularından olup 20 yılı aşkın süredir özel eğitim alanında zihin engelli çocuklar ve otizmli çocukların eğitiminde eğitimci, yönetici, eğitim koordinatörü olarak aktif şekilde yer almaktadır.

DİKKAT

1. Katılımcılara DİLGEM ve PROLOG TURKEY onaylı 16 ders saati süreli KATILIM BELGESİ verilecektir.
2. Kontenjan: 30 Kişi
3. Ücret: 750 TL + KDV
4. Bu eğitimde Özel Eğitimciler Derneği Üyesi olan özel eğitimcilere ve Özel Eğitim Kurumları Derneği üyesi olan kurumlardan katılan eğitimcilere Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Seti’nin 212 TL değerinde 2 ünitesi hediye edilecektir. Seti incelemek için: https://www.prologturkey.com/tr/dil-ve- konusma-gelisimi- destek-egitim- seti– k

5. Eğitime öğrenci ya da dernek üyesi olarak kayıt yaptıran katılımcıların eğitime geldiklerinde belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir.
6. Kayıt:Katılımcılar eğitim ücretini  http://dilgem.com.tr/tr/blog/28/seminerlerimiz  linki üzerinden HAVALE ya da KREDİ KARTI ile ödeyebilirler. Eğitim ücretini ödediğinizde otomatik olarak kaydınız gerçekleşmiş olacaktır.

7. Konaklama:

SILENCE İSTANBUL (http://www.silenceistanbul.com/ )
Tek Kişilik Superior Oda Fiyatı (BB ): 180 TL + % 8 KDV (Açık büfe kahvaltı dahil)
Çift Kişilik Superior Oda Fiyatı (BB ): 200 TL + % 8 KDV (Açık büfe kahvaltı dahil)

ZÜBEYDE HANIM ÖĞRETMEN EVİ (http://www.zubeydehanimogretmenevivekulturmerkezi.com/)
Üye: 80 TL (Kahvaltı ve KDV dahil)
Kamu: 90 TL (Kahvaltı ve KDV dahil)
Öğrenci: 90 TL (Kahvaltı ve KDV dahil)
Sivil: 100 TL (Kahvaltı ve KDV dahil)

EĞİTİM TARİHİ

21-22 Ocak 2018 / Pazar – Pazartesi

EĞİTİM SÜRESİ

2 Gün / 16 Ders Saati

EĞİTİM SAATLERİ

10.00 – 18.00

HEDEF KİTLE

·Çocuk Gelişimi Uzmanı
·Dil ve Konuşma Terapisti
·Okul Öncesi Öğretmeni
·Özel Eğitim Öğretmeni
·Okul Öncesi Öğretmeni
·Psikolog
·PDR
·Sınıf Öğretmeni
·Yukarıdaki bölümlerde okuyan üniversite son sınıf öğrencileri.

EĞİTİM YERİ

DİLGEM Ataşehir Şube Seminer Salonu
Adres: Ataşehir Mah. Girne Cad. Zengin İş Merkezi No: 20 /7-9 Ataşehir /İSTANBUL
Tel: 0 216 456 42 42
GSM: 0 533 165 60 94
e-mail: dilgem@dilgem.com.tr

ÜCRET

750 ₺ + 18% KDV

Eğitim satın almak için: