Özel Eğitim Kurumlarına Akreditasyon Geliyor!

Özel eğitim kurumlarının verdiği eğitim için akreditasyon sistemi getireceklerini kaydeden MYK Başkanı Ceylan, Mesleki Yeterlilik Belgesi olanların Avrupa’da çalışabileceklerini söyledi. Ceylan, 2018’de bu belge sahibi kişi sayısını 400 bine ulaştırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), meslek standartlarının belirlenmesi, sınav sisteminin oluşturulması ve yeterlilik çerçevesinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını derinleştiriyor. MYK Başkanı Adem Ceylan, 2018’de halen 261 bin olan Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişi sayısını 400 bine ulaştırma hedefinde olduğunu açıkladı. Ceylan ayrıca özel eğitim kurumları olarak adlandırılan kurs ve özel okulların eğitimlerinin akreditasyonu için de bir yönetmelik hazırladıklarını duyurdu. Ankara Sohbetlerine konuk olan Adem Ceylan, Türkiye’nin eğitim-istihdam uyumsuzluğunun görünür hale geldiği “beceri” sorunundan, MYK’nın süreci nasıl yöneteceğine dair Ankara Temsilcimiz Ferit B. Parlak’ın sorularını yanıtladı.

Biz çalışma hayatının tam ortasındaki bir kurumuz. 44 kişilik genel kurulumuzun 22’si kamu, 22’si sosyal taraf temsilcilerinden oluşuyor. AB başta, dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de her mesleğin uluslararası standartları dikkate alınmak suretiyle standartlarını oluşturuyoruz. Bunu sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları ile oluşturup Resmi Gazete’de yayımlıyoruz.