Özel Eğitimde Problem Davranışlara Müdahele Eğitimi

Özel Eğitimde Problem Davranışlara Müdahele Eğitimi

EĞİTİM HAKKINDA

Çocukların bağımlılık geliştirdikleri nesneler veya konulara takılıp kalma gibi davranışlar ya da rutinlerin bozulmasından kaynaklanan saldırganlık, çığlık atma gibi davranışlar ise otizmin kendi doğasından kaynaklanan davranışlardır. Otizmli bir çocuğun kasıtlı olarak karşı koyucu ya da kışkırtıcı davranışlar göstermesi nadiren rastlanılan bir durumdur. Ancak çoğu zaman anne-babalar ve eğitimciler, gözünün içine bakarak tam tersini yapan veya yasaklanmış bir eylemi gerçekleştiren çocuğun bu davranışını kasıtlı olarak yaptığını düşünür.

Kendine zarar verici davranışlar, agresif/saldırgan davranışlar, yıkıcı davranışlar, yineleyici davranışlar ve yoksunluk gibi davranışların büyük çoğunluğu ise normal gelişim gösteren veya zihinsel yetersizlik, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi başka bozukluklarda da görülen sorunlardır.  Bazı çocuklarda bazen yalnız otizmle ilgili davranış sorunları gözlemlenirken, bazı çocuklarda her iki tür davranıştan da bulunabilir.

Bu çalışmada otizmli bireylerin uygun olmayan davranışlarının altında yatan nedenleri anlamaya ve düzenlemeye yönelik olarak ailelerin ve eğitimcilerin kullanabilecekleri bilişsel-davranışçı yöntemler kullanılarak yapılacak müdahaleler ve örnekler sunulacaktır.

EĞİTİMCİ BİLGİSİ

Yrd. Doç. Dr. Alev GİRLİ (Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi)

Kısa Özgeçmiş: Hacettepe Üniversitesinde Psikoloji Lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü PDR Anabilim Dalında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini tamamlamıştır. Okul Öncesi eğitiminde ve özel eğitim alanında eğitimci ve yönetici olarak çalışmıştır. 2003 yılında Yrd. Doç. unvanı ile Dokuz Eylül Üniversitesi PDR anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev almış, 2007 yılından bu yana Özel Eğitim Bölümünde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Çalışmalarını otizm, dikkat eksikliği özel öğrenme bozukluğu olan bireylerin eğitimi, zihin kuramı, kaynaştırma ve aile eğitimi ve danışmanlığı alanlarında yoğunlaştırmıştır. PEP-R ve TEACCH programı kullanılarak yapılan eğitim uygulamalarına yönelik ulusal ve uluslararası çalışmaları bulunmaktadır.

Eğitimciyle ilgili detaylı bilgi: http://debis.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=20030710

Psikolog Dr. Semra ÖZTÜRK

Kısa Özgeçmiş: Hacettepe Üniversitesinde Psikoloji Lisans, Dokuz Eylül Üniversitesinde Eğitim Bilimleri Bölümünde PDR Anabilim Dalında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini tamamlamıştır. Özel Işık Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucularından olup 20 yılı aşkın süredir özel eğitim alanında zihin engelli çocuklar ve otizmli çocukların eğitiminde eğitimci, yönetici, eğitim koordinatörü olarak aktif şekilde yer almaktadır.

DİKKAT

1. Katılımcılara DİLGEM onaylı 6 ders saati süreli KATILIM BELGESİ verilecektir.
2. Kontenjan: 60 Kişi
3. Konaklama:
a) SILENCE İSTANBUL (http://www.silenceistanbul.com/ )
· Tek Kişilik Superior Oda Fiyatı (BB ): 180 TL + % 8 KDV (Açık büfe kahvaltı dahil)
· Çift Kişilik Superior Oda Fiyatı (BB ): 200 TL + % 8 KDV (Açık büfe kahvaltı dahil)
b) ZÜBEYDE HANIM ÖĞRETMEN EVİ (http://www.zubeydehanimogretmenevivekulturmerkezi.com/)
· Üye: 80 TL (Kahvaltı ve KDV dahil)
· Kamu: 90 TL (Kahvaltı ve KDV dahil)
· Öğrenci: 90 TL (Kahvaltı ve KDV dahil)
· Sivil: 100 TL (Kahvaltı ve KDV dahil)

EĞİTİM TARİHİ

25 Şubat 2018 / Pazar

EĞİTİM SÜRESİ

1 Gün / 6 Ders Saati

EĞİTİM SAATLERİ

09.00 – 15.00

HEDEF KİTLE

·Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı
·Dil ve Konuşma Terapisti
·Okul Öncesi Öğretmeni
·Özel Eğitimci
·PDR
·Psikolog
·Sınıf Öğretmeni
·Yukarıdaki bölümlerde okuyan üniversite son sınıf öğrencileri.

EĞİTİM YERİ

DİLGEM Ataşehir Şube Seminer Salonu
Adres: Ataşehir Mah. Girne Cad. Zengin İş Merkezi No: 20 /7-9 Ataşehir /İSTANBUL
Tel: 0 216 456 42 42
GSM: 0 533 165 60 94
e-mail: dilgem@dilgem.com.tr

ÜCRET

200 ₺ + 18% KDV

Eğitim satın almak için: